Odzyskiwanie danych z dysku HDD

W Arvika Data Recovery podejmujemy się odzysku danych z klasycznych dysków typu HDD, niezależnie od ich pojemności i stanu, zachowując przy tym pełną poufność i profesjonalizm usług.

Krótka historia dysków HDD

Pierwszy dysk HDD został wykonany przez firmę IBM w roku 1956. Był to moment przełomowy dla branży komputerowej. Nośnik ten posiadał pojemność 5 MB i ważył tonę. Od tego czasu minęło ponad 60 lat i technologia nie stała w miejscu. Z czasem pojemność dysków zaczęła rosnąć a fizyczny rozmiar maleć. Dopiero w roku 1980 został zaprezentowany model dysku, który zmieścił się do komputera PC. Kolejne lata to dalsze zmniejszanie fizycznych rozmiarów dysków do momentu osiągnięcia obecnego standardu 3,5″ dla komputerów stacjonarnych oraz 2,5″ dla laptopów. W 2021 roku są dostępne w sprzedaży dyski o pojemności 18 TB. Nieco ponad pół wieku i pojemność nośników wzrosła 3,6 miliona (!) razy. To stworzyło ogromne możliwości dla absolutnie każdej branży korzystającej z urządzeń elektronicznych. Cyfrowy zapis informacji stał się standardem, począwszy od zdjęć, filmów rodzinnych, poprzez bazy danych przedsiębiorstw, po systemy dostępu i pracy zdalnej.

Przyczyny utraty danych z dysków HDD

Jak każde urządzenie elektroniczne dyski HDD mogą ulec uszkodzeniu. Awarie dysków mogą być spowodowane przez wiele czynników. Są to nie tylko usterki samoczynne związane z kiepską jakością nośnika, ale również uszkodzenia powstałe w związku z zanikiem zasilania, upadkiem nośnika, zalaniem płynami, pożarem i wiele innych. Do utraty danych może przyczynić się sam użytkownik przez nieopatrzne usunięcie danych lub sformatowanie dysku. Bardzo częstym przypadkiem w ostatnich latach jest zaszyfrowanie danych przez cyberprzestępców i żądanie okupu od właściciela danych.

Możemy wyróżnić cztery najpopularniejsze typy utraty danych z dysków HDD:

  • uszkodzenia logiczne (wykasowanie danych, sformatowanie partycji, uszkodzenia struktury logicznej plików itp.)
  • uszkodzenia elektroniczne (uszkodzenia elektroniki dysku oraz zespołu głowic, uszkodzenia uzwojenia silnika dysku)
  • uszkodzenia techniczne (awaria oprogramowania wewnętrznego dysku tzw. strefy serwisowej, duża liczba uszkodzonych sektorów, uszkodzenie pamięci ROM, elektroniki dysku itp.)
  • uszkodzenia mechaniczne (zapiłowania powierzchni platerów, uszkodzenie mechaniczne głowic – wykrzywienie, połamanie lub urwanie elementów czytających, zatarcie łożyska silnika, wykrzywienie obudowy dysku itp.)


Laboratorium danych Arvika Data Recovery podejmuje się odzyskania danych z każdego dysku HDD niezależnie od typu uszkodzenia nośnika.

Obecnie producentami dysków twardych HDD są firmy: Seagate, Western Digital – WD, HGST- Hitachi, Samsung, Toshiba. Na rynku występują jeszcze dyski takich firm jak: Maxtor, Quantum, Fujitsu-Siemens, obecnie już nie produkowane. Część producentów rebranduje dyski innych firm pod swoją marką, np. Dell, HP.