Odzyskiwanie danych z macierzy RAID oraz NAS

Lata doświadczeń pozwalają nam odzyskiwać dane nie tylko z pojedynczych dysków twardych, ale też ze wszystkich typów wykorzystywanych obecnie macierzy RAID oraz NAS, niezależnie od użytego systemu plików.

Typy macierzy RAID

 

Macierze RAID zostały wymyślone po to, aby zwiększyć dostępną przestrzeń dyskową, przyspieszyć zapis i odczyt danych oraz aby zabezpieczyć dane na wypadek awarii któregoś z nośników. Macierz, czyli połączenie pewnej liczby dysków w określonej konfiguracji, aby uzyskać lepszy efekt w stosunku do pojedynczego dysku. W okresie początkowym ze względu na koszta oraz system zarządzania były stosowane głównie w dużych firmach. Z czasem technologia wdrożenia i utrzymania na tyle się spopularyzowała, że macierzy RAID używamy prawie tak często, jak zwykłych dysków HDD i SSD. W komputerze PC nie ma obecnie żadnego problemu z zamontowaniem najprostszej macierzy RAID1, która duplikuje dane na dwóch dyskach równolegle. W mniejszych firmach do przechowywania dokumentów można zastosować macierz RAID5 (minimalna ilość dysków to trzy) lub RAID10 (minimalna ilość dysków to cztery), która jest połączeniem macierzy RAID0 oraz RAID1.

Spotyka się również bardziej złożone typy macierzy np. RAID6, która jest odporna na awarię dwóch nośników na raz; RAID 50, RAID 60, RAID 5E, RAID 5EE, itp.

Bardzo popularne NASy montowane w domach do sieci komputerowej to zazwyczaj dwa dyski pracujące w systemie lustrzanym (RAID1). Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, o ile użytkownik regularnie monitoruje pracę dysków i szybko zareaguje na wypadek awarii jednego z dysków.

Wiele lat temu w macierzach były stosowane głównie dyski z interfejsem SCSI, obecnie zazwyczaj są to typowe dyski SATA lub SAS. Coraz więcej macierzy jest budowana na bazie dysków SSD.

Uszkodzenia macierzy

  • – Czynnik ludzki – bardzo często uszkodzenia macierzy są związane z brakiem nadzoru nad dyskami w niej pracującymi – użytkownik zazwyczaj ma złudne wrażenie każda macierz jest w pełni bezpieczna i jej nie monitoruje. Nasze laboratorium bardzo często odzyskuje dane z macierzy RAID1, gdzie jeden nośnik uległ uszkodzeniu np. rok wcześniej. Przez ten czas macierz pracowała nienadzorowana na drugim dysku w stanie zdegradowanym do czasu awarii drugiego dysku.p.)
  • – Uszkodzenia dysków w macierzy w liczbie większej niż odporność danej macierzy. Opis możliwych usterek dysków znajduje się tutaj i tutaj
  • – Uszkodzenia logiczne struktur macierzy powstałe np. w wyniku wypięcia dysków z macierzy, błędnego przeliczenia sum kontrolnych, uszkodzenia struktur logicznych partycji oraz systemu plików
  • – Uszkodzenia mieszane – połączenie uszkodzenia elektronicznego, technicznego, mechanicznego oraz logicznego

 
Laboratorium Arvika Data Recovery dysponuje bardzo dużym doświadczeniem w odzyskiwaniu danych z wszelkich macierzy. Usługa może być wykonana w trybie ekspresowym, w przypadku gdy dane są niezbędne dla działalności przedsiębiorstwa, aby zminimalizować straty poniesione w braku dostępności do danych.

Odzyskujemy dane z urządzeń: QNAP, WD My Cloud, Synology, Huawei, Dell, HP oraz innych.