Pendrive to dość specyficzny nośnik, przez co nie każda firma podejmuje się odzysku utraconych z niego danych. Nasze laboratorium specjalizuje się w odzyskiwaniu danych z pamięci flash wszelkiego rodzaju niezależnie od kategorii uszkodzenia. Ze względu na badzo duże doświadczenie z tego typu nośnikami jesteśmy laboratorium referencyjnym w tego typu przypadkach, „ostatnią deską ratunkową”.
Pendrive’y, inaczej nazywane pamięciami flashowymi, są bardzo wygodnymi nośnikami do przechowywania danych. Ich niewielka, zwarta konstrukcja, mała waga, uniwersalność, brak wrażliwych na uszkodzenia części mechanicznych powoduje, że każdy z nas ma ich przynajmniej kilka sztuk. Popularność swą zawdzięczają również bardzo niskiej cenie zakupu oraz możliwości podłączenia praktycznie do każdego komputera, a nawet telefonu komórkowego. Dzięki inwencji producentów nośniki te mają przeróżne kształty, od prostych plastikowych lub metalowych obudów, po urządzenia w kształcie małych zabawek, breloczków itp.
Typowy pendrive składa się z trzech głównych części: złącza komunikacyjnego, kontrolera zarządzającego oraz modułu lub modułów pamięci w zależności od pojemności nośnika. Mimo tak prostej budowy sposób działania takiego urządzenia jest bardzo skomplikowany. W momencie zapisu na pendrive dane przepływają przez kontroler, który przetwarza je w pewien sposób, uzależniony od modelu kontrolera. Tak przetworzone dane są zapisywane na module pamięci. Operacje, które wykonuje kontroler to podział danych na bloki, parowanie tych bloków, łączenie tzw. stron, nakładanie maski XOR na dane itp. Wszystko po to, aby zapis i odczyt informacji był szybszy. Można powiedzieć, że pendrive to taka mała wyspecjalizowana macierz dyskowa.
Czy pendrive może ulec uszkodzeniu? Ależ oczywiście. Typowymi uszkodzeniami jest wyrwanie lub wyłamanie wtyczki nośnika w wyniku zahaczenia o niego lub upadku laptopa na podłogę na gniazdo USB, do którego był wpięty. Czasem dochodzi do uszkodzeń elektronicznych w wyniku zwarcia lub przepięcia na złączu USB. Uszkodzeniu zazwyczaj ulega kontroler zarządzający.
Moduły pamięci same z siebie niezwykle rzadko ulegają całkowitemu uszkodzeniu, są to naprawdę sporadyczne przypadki, statystycznie stanowią one około 0,05% uszkodzeń. Natomiast największym problemem obecnych modułów pamięci jest ich degradacja. Inaczej mówiąc, pamięć takiego nośnika szybko zużywa się, zaczynają pojawiać się błędy zapisu oraz odczytu, z początku korygowane przez algorytm kontrolera. Z czasem jednak to nie wystarcza i nośnik przestaje funkcjonować.
Na degradację szczególnie narażone są moduły pamięci nowszego typu, czyli TLC oraz QLC. W przypadku pamięci starszych, czyli SLC oraz MLC problem nie występuje zbyt często.
Poza prostymi przypadkami utraty danych np. wykasowanie lub sformatowanie nośnika, w przypadku pendrive dość często dochodzi do uszkodzenia kontrolera. Wtedy najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem odzyskania danych jest metoda tzw. chip-off. Polega ona na wylutowaniu modułu pamięci i odczytaniu na zewnetrzych czytnikach. Kolejnym etapem jest odbudowa algorytmów kontrolera – zazwyczaj są to bardzo skomplikowane operacje matematyczne połączone z elementami kryptologii. Dlatego mało które laboratorium oferuje odzyskanie danych w tego typu przypadkach.
Laboratorium Arvika Data Recovery świadczy w pełni profesjonalne usługi odzyskiwania danych niezależnie od stopnia oraz rodzaju uszkodzenia pendrive. Zarówno dla urządzeń klasycznych (odrębny moduł pamięci oraz kontroler), jak i urządzeń monolitycznych (zintegrowana budowa) jesteśmy w stanie uzyskać bezpośredni dosep do kości pamieci i odzyskać Paśntwa dane. Podejmujemy się odzyskania danych z nośników każdej firmy, m.in: Kingston, Goodram, Sandisk, PNY, SP, Verbatim, Toshiba, Sony, Samsung, Lexar, Adata, Hama, Intenso itp.