Chip-Off

Jesteśmy jednym z nielicznych laboratoriów danych w Polsce dysponujących skuteczną technologią pozwalającą na odzyskiwanie danych metodą chip-off. Metoda ta jest dedykowana urządzeniom mobilnym oraz wszelkim nośnikom danych opartych o technologię flash (pendrive, karty pamięci, dyktafony, telefony komórkowe, dyski SSD), które uległy uszkodzeniu i bardzo często jest JEDYNĄ możliwą metodą przywrócenia dostępu do danych.
W ramach tej metody wylutowuje się kości pamięci i wykonuje ich kopie binarne. Ten etap nie jest bardzo skomplikowany w przypadku, gdy mamy do czynienia ze standardowymi modułami pamięci, typu TSOP48, BGA132, BGA152, BGA100, TLGA52. Kolejne etapy procedury odzysku tą metodą stanowią jednak nie lada wyzwanie związane m.in: opracowaniem algorytmu korekcji błędów, wielokrotnymi odczytami korygującymi, opracowaniem algorytmu „mieszania” danych, opracowaniem tzw. maski XORujacej, opracowaniem algorytmu asemblera (ułożenie bloków danych w odpowiedniej kolejności) itp.
Jest to bardzo skomplikowane zadanie matematyczne połączone z elementami kryptologii oraz algorytmiki. Obrazowo można to przedstawić w formie zdjęcia złożonego z puzzli. W tym przypadku zamiast puzzli mamy bloki danych, zamiast 1000 puzzli, mamy często kilka milionów bloków danych… Na dodatek nie widzimy bezpośrednio co jest namalowane na puzzlu. Dopiero po usunięciu maski XOR-ującej dane oraz korekcji danych możemy przystapić do sładania zdjęcia w całość.
Skomplikowalność tej metody powoduje że większość laboratoriów – mimo informacji, że podejmują się takich zleceń – nie posiada zasobów technologicznych i ludzkich do rozwiązania takich przypadków. W efekcie informują Klienta o braku możliwości odzyskania danych, co zazwyczaj nie jest zgodne z prawdą. Zapraszamy wtedy do nas 🙂

W przypadkach nośników monolitycznych wylutowanie kości pamięci nie jest możliwe, w związku z tym konieczne jest podłącznie się bezpośrednio do modułu pamięci protokołem NAND. Więcej o pamięciach monolitycznych jest tutaj.

Lata praktyki oraz odzyskanie danych z kilku tysięcy pendrive, kart pamięci i innych nośników flashowych ustanowiło naszą firmę Arvika Data Recovery jako wiodącą na świecie. Naszą wiedzę oraz doświadczenie doceniło dwóch producentów narzędzi nadając naszemu laboratorium status partnera technologicznego oraz status wsparcia technicznego. Codziennie odzyskujemy dane również dla innych laboratoriów z całego świata. Korzystając z naszych usług mają Państwo gwarancję solidności oraz największą szansę odzyskania danych.