Odzyskiwanie danych z kart pamięci

Karty pamięci są dziś właściwie wszechobecne – to bardzo wygodny sposób na magazynowanie danych i przenoszenie ich między różnymi urządzeniami. Niestety ze względu na swoje niewielkie rozmiary są też dość delikatne, a przez to podatne na uszkodzenia mechaniczne. Arvika Data Recovery pomoże Ci odzyskać z nich dane w razie uszkodzenia lub awarii.

Czym są karty pamięci?

Karty pamięci to nic innego jak małe urządzenia magazynujące wykorzystujące nieulotną pamięć półprzewodnikową do przechowywania danych – zaliczają się więc do grona pamięci flash. Podobnie jak w przypadku pendrive, karta pamięci składa się z dwóch podstawowych części – układu kontrolera i układu pamięci. Można spotkać karty o budowie klasycznej – z wyodrębnionymi tymi układami oddzielnie, oraz o budowie monolitycznej, np. wszystkie karty MicroSD, część kart SD oraz MS.

Rodzaje kart pamięci

Obecnie funkcjonuje wiele rodzajów kart opartych o pamięć flash, jednak do najczęściej wykorzystywanych należą karty: SD, MiniSD, MicroSD, SDHC, SDXC, CF i MMC.

Przyczyny utraty danych

Najczęstszymi przyczynami utraty danych z kart pamięci są:

  • – sformatowanie karty, często przypadkowe
  • – mechaniczne uszkodzenie nośnika – pęknięcie, ukruszenie, złamanie
  • – uszkodzenie kontrolera w wyniku uszkodzenia elektronicznego lub uszkodzenia firmware
  • – degradacja modułów pamięci, czyli zużycie modułów pamięci, pojawienie się dużej liczby uszkodzonych sektorów, błędy w odczycie itp.

 

Odzyskiwanie danych

W przypadku gdy utrata danych wystąpiła na skutek wykasowania lub sformatowania nośnika z reguły dane można przywrócić bez ingerencji fizycznej w nośnik. Jeśli jednak karta nie wykazuje poprawnej pojemności lub nie jest widoczna w komputerze, konieczny jest odczyt metodą chip-off. W przypadkach klasycznych po wylutowaniu modułu pamięci można go odczytać w odpowiednim adapterze. Dla większości kart monolitycznych konieczne jest podłączenie bezpośrednio do modułu pamięci, odczyt, a następnie opracowanie odpowiedniego algorytmu, aby z tych cyfrowych puzzli otrzymać oryginalne dane użytkownika.

W laboratorium Arvika Data Recovery zapewniamy profesjonalne przywracanie danych ze wszystkich używanych obecnie kart pamięci – niezależnie od przyczyny oraz typu karty. Najpopularniejsze karty pamięci produkują firmy: Kingston, Sandisk, Goodram, Samsung, Lexar, Maxell, Fujifilm, Sony, PNY, Silicon Power – SP, Transcend, Toshiba, TDK, Kingmax, Verbatim oraz wiele innych.