Kasowanie danych

Mało kto zdaje sobie sprawę, że formatowanie dysku z poziomu systemu operacyjnego nie pozwala trwale usunąć zgromadzonych na nim danych. Może to być poważny problem w razie zmiany przeznaczenia dysku lub konieczności ochrony danych osobowych. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że newralgiczne dane nie wpadną w niepowołane ręce, zgłoś się do nas – Arvika Data Recovery świadczy profesjonalne usługi permanentnego usuwania danych z różnych nośników.

Metody kasowania danych

Nieodwracalne usuwanie danych można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Programowo – w tym przypadku dane są usuwane przez posektorowe nadpisanie danych na nośniku – w efekcie pierwotne dane stają się niemożliwe do odczytania i ulegają bezpowrotnemu usunięciu. Dzięki takiemu zabiegowi nośnik zachowuje sprawność do dalszego użytkowania bez możliwości odzyskania danych, które były na nim wcześniej zapisane.
  • Sprzętowo – zabieg przeprowadzony przed utylizacją, polegający na kasowaniu danych przy użyciu silnego pola magnetycznego (używa się do tego m.in. certyfikowanych urządzeń Degausser). Pod jego wpływem nośnik magnetyczny (np. dysk twardy) zostaje rozmagnesowany, co usuwa wszelkie zapisane na nim dane i uniemożliwia jego dalsze wykorzystanie.
  • Mechanicznie – proces polega na fizycznym uszkodzeniu nośnika, zazwyczaj w wyniku zmielenia, przewiercenia, zgniecenia itp. w taki sposób aby elementy na których są zapisane dane – talerze (platery), moduły pamięci, kości ROM itp. uległy trwałemu i bezpowrotnemu uszkodzeniu

 
Laboratorium danych Arvika Data Recovery świadczy w pełni profesjonalne usługi kasowania danych oraz utylizacji różnego typu dysków oraz modułów pamięci.