Monolity - odzyskiwanie danych

Jako jedna z nielicznych firm na świecie, Arvika Data Recovery umożliwia swoim Klientom odzyskiwanie danych z monolitycznych modułów pamięci, które w ostatnich latach zyskują na popularności.

Co to jest monolityczny moduł pamięci?

Monolity to nośniki danych, w których kontrolery zarządzające oraz moduły pamięci NAND flash są zespolone w jeden kawałek elektroniki. Zabieg ten nie tylko pozwala na redukcję gabarytów takiego nośnika, ale też wyraźnie obniża koszty produkcji.

Moduły monolityczne mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie znajduje zastosowanie standardowa pamięć flash – w pendrive’ach (zwłaszcza SLIM, micro lub tych w formie kart kredytowych) i kartach pamięci (głównie SD, MicroSD i MS).

Dlaczego odzyskiwanie danych z monolitów jest tak rzadko oferowane?

Odpowiedź jest prosta – producenci monolitów w żaden sposób nie standaryzują swoich produktów, przez co każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Sam proces odzyskiwania także jest znacznie bardziej skomplikowany – żeby w ogóle móc się go podjąć, należy przeprowadzić badania technologiczne, które pozwolą ustalić sposób podłączenia oraz metodę odczytu danych z modułu pamięci. Nie powinno zatem dziwić, że zdecydowana większość firm data recovery nie zajmuje się monolitami, a część z nich twierdzi nawet, że w ich przypadku odzyskanie danych jest niemożliwe.

Laboratorium Arvika Data Recovery nie boi się takich wyzwań – do tej pory odzyskaliśmy dane z kilku tysięcy monolitów, co pozwoliło nam zgromadzić pokaźną, a zarazem wciąż rozwijaną, bazę takich modułów, którą udostępniamy na naszej stronie. Miło nam również poinformować, że z naszych usług korzysta bardzo wiele krajowych oraz zagranicznych laboratoriów odzyskiwania danych, m.in. z USA, Francji, Włoch, Anglii, Kanady, Szwecji, Hiszpanii, Niemiec, Meksyku, Japonii, Kuwejtu, Australii, Nowej Zelandii, Indonezji itp.