Każde laboratorium oferujące usługi odzyskiwania danych z dysków uszkodzonych mechanicznie powinno posiadać możliwość pracy na otwartym nośniku. Aby zapewnić 100% bezpieczeństwo pracy z takimi dyskami stosuje się komory laminarne lub całe pomieszczenia o najwyższej klasie czystości. Odpowiednie warunki pracy zapewniają m.in filtry HEPA o skuteczności 99,995%. Nasze laboratorium jest wyposażone w dwa stanowiska do pracy na otwartych nośnikach. Dzięki komorom laminarnym nasze laboratorium jest w stanie zapewnić warunki tzw. clean room, dzięki którym możemy na miejscu dokonywać napraw uszkodzeń mechanicznych dysków twardych, bez narażania ich na zanieczyszczenia pyłowe oraz niekorzystne warunki temperaturowe i wilgotnościowe.
Panuje ogólne przeświadczenie że dyski twarde wewnątrz mają „próżnię”. Nie jest to zgodne z prawdą. Większość dysków produkowanych obecnie jest wypełniona… zwykłym powietrzem. Praktycznie każdy dysk HDD posiada otwór wentylacyjny w pokrywie zabezpieczony wyspecjalizowanym filtrem, aby do wnętrza dysku nie przedostały się zanieczyszczenia z zewnątrz.
W ostatnich kilku latach pojawiły się na rynku dyski hermetycznie zamknięte wypełnione helem. Gaz ten powoduje mniejszy opór kręcących się talerzy, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Poza tym hel obniża nieco temperaturę pracy dysku, zmniejsza drgania oraz hałas. Finalnie przekłada się to na większą żywotność nośnika oraz możliwość zamontowania większej liczby talerzy, czyli większą pojemność.