Pęknięta karta MicroSD

Czy z pękniętej karty MicroSD da się odzyskać dane? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasem jest to możliwe, czasem nie. Wszystko zależy od miejsca pęknięcia karty. Niech za przykład posłuży karta MicroSD firmy Sandisk 32GB. Karty tego typu są stosowane praktycznie we wszystkich urządzeniach takich jak telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, kamery itp. W takim małym kawałku elektroniki musi zmieścić się kontroler, moduł pamięci oraz zazwyczaj parę drobnych elementów typu kondensator, rezystor itp. Widać to na załączonym zdjęciu rentgenowskim. W przypadku karty Sandisk Klient miał szczęście i pęknięcie karty było poza obrębem modułu pamięci.

 

 

W wyniku pęknięcia karta przestała działać – została przerwana magistrala komunikacyjna z kontrolerem. Na szczęście bezpośrednie połączenie do modułu pamięci było możliwe przez piny/ścieżki technologiczne – dane zostały w pełni odzyskane przez nasze laboratorium.

Posłużmy się jeszcze innym przykładem karty dal której wykonaliśmy zdjęcie rentgenowskie. Na fotografii zaznaczyliśmy obszar kontrolera oraz modułu pamięci NAND. W tym przypadku pęknięcie objęło obszar pamięci, moduł został uszkodzony i w takim przypadku nie będzie możliwości odzyskania danych.